Czym zajmuje się endokrynologia?

endokrynologEndokrynologia jest jedną z dziedzin medycyny, która zajmuje się leczeniem, badaniem oraz funkcjonowaniem zaburzeń układu hormonalnego. Z pewnością można powiedzieć, że endokrynologia jest dziedziną bardzo obszerną. Oczywiście lekarz, który specjalizuje się w tej dziedzinie jest nazywany endokrynologiem. Obecnie zawód ten jest bardzo popularny, więc jeśli potrzebujemy pomocy endokrynologa to z pewnością bardzo szybko znajdziemy odpowiedniego specjalistę.

Warto w tym celu posłużyć się w Internecie, ponieważ to właśnie tam możemy znaleźć większość niezbędnych dla nas informacji. Jeśli wprowadzimy w naszej wyszukiwarce internetowej takie hasło, jak na przykład: endokrynolog łódź to na pewno bardzo szybko znajdziemy wiele wyników. Ale przejdźmy już do sedna tego artykuły i zastanówmy się nad tym czym tak właściwe zajmuje się endokrynolog. Otóż specjalista ten ma za zadanie rozpoznawanie a także leczenie zaburzeń funkcji gruczołów, które wydzielają hormony.

Hormony są bardzo ważne dla organizmu człowieka, gdyż są odpowiedzialne za regulowanie oraz za koordynowanie funkcjonowania narządów oraz tkanek, tak więc hormony tak naprawdę zapewniają równowagę w organizmie człowieka. Mówiąc o endokrynologii możemy wyróżnić jej dwa działy.

Pierwszym z nich jest endokrynologia pediatryczna, a więc jak sama nazwa wskazuje zajmuje się ona funkcjonowaniem i leczeniem zaburzeń hormonów u dzieci oraz osób, które znajdują się w wieku rozwojowym. Drugim działem jest endokrynologia ginekologiczna, a więc zajmuje się ona leczeniem zaburzeń występujących w gruczołach rozrodczych, takich jak jajniki u kobiet czy też jądra u mężczyzn.

Endokrynologia zajmuje się gruczołami dokrewnymi. Do takich gruczołów można zaliczyć między innymi przysadkę mózgową, gruczoły płciowe, trzustkę, nadnercza, gruczoły mleczne, tarczycę i wiele innych. Niepoprawne funkcjonowanie tych gruczołów może prowadzić do bardzo poważnych chorób, nawet śmiertelnych, dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie u endokrynologa.

Więcej na temat endokrynologi znajdziesz na: http://pl.wikipedia.org/wiki/Endokrynologia